Wiadomości

Działania „Trzeźwość” - podsumowanie

Data publikacji 26.06.2013

Na początku bieżącego tygodnia policjanci z bielskiej drogówki i prewencji prowadzili wzmożone działania kontrolne „Trzeźwość”. Celem działań była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez kontrolowanie stanu trzeźwości kierujących.

Na początku bieżącego tygodnia policjanci z bielskiej drogówki i prewencji prowadzili wzmożone działania kontrolne „Trzeźwość”. Celem działań była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez kontrolowanie stanu trzeźwości kierujących.

 

Działania te miały na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w tym spowodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu. Dodatkowym celem prowadzonych działań było uświadomienie nietrzeźwym kierującym nieuchronności poniesienia kary za naruszenie przepisów prawa. Działania skierowane przeciwko pijanym użytkownikom dróg prowadzone były od wczesnych godzin rannych do 13.00. Policyjne patrole kontrolowały stan trzeźwości jednocześnie w kilku miejscach naszego miasta i powiatu. W czasie akcji policjanci korzystali z urządzeń Alco Blow, które służą do szybkiego sprawdzania dużej ilości osób w czasie zmasowanych kontroli trzeźwości. Wystarczyło, że policjant skierował urządzenie do wnętrza samochodu i uzyskiwał wynik. Podczas działań skontrolowano w sumie 400 kierujących. Zatrzymano trzech kierujących w tym jednego rowerzystę, którzy prowadzili „na podwójnym gazie”. Stracili oni prawa jazdy. W poniedziałek tuż po godzinie 8.00 na bielskiej ul. Dworcowej policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Bielsku-Białej zatrzymali 39-letniego kierowcę Forda. Badanie alkomatem wykazało, że sprawca miał we krwi pół promila alkoholu. Kolejny kierujący na „podwójnym gazie” „wpadł” w ręce mundurowych z drogówki na bielskiej ul. Zagajnik. Badanie stanu trzeźwości 50-letniego kierującego VW Passatem dało wynik ponad półtora promila alkoholu. Podobny wynik półtora promila odnotowali policjanci u 48-latka, który w Jaworzu na ul. Bielskiej kierował w tym przypadku rowerem. Należy zwrócić uwagę na fakt, że tego rodzaju działania ukierunkowane na ujawnianie nietrzeźwych użytkowników dróg nie są prowadzone na zasadzie akcyjności. Są one realizowane de facto w ramach codziennej służby i przynoszą wymierne pozytywne efekty w postaci eliminacji z ruchu kierowców na „podwójnym gazie” a, co za tym idzie pozwalają bezpiecznie korzystać z drogi innym jej użytkownikom.
Przykładem na powyższe może być koniec zeszłego tygodnia kiedy to tylko w jeden dzień piątek zatrzymano aż pięciu nietrzeźwych kierujących w tym, dwóch rowerzystów, z których jeden, rekordzista miał we krwi prawie trzy promile alkoholu.
Przypominamy, że za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna i utrata prawa jazdy.
Konsekwencje wypadków spowodowanych pod wpływem alkoholu mogą być tragiczne w skutkach, poza karą wymierzaną przez sąd – nieraz pozbawieniem wolności, podaniem wyroku do publicznej wiadomości, czy jak już wspomniano utratą prawo jazdy – sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC. Niejednokrotnie z własnej kieszeni lub majątku rodziny pokrywają spowodowane przez siebie straty. Czasem zmuszeni są płacić dożywotnie renty swoim ofiarom.
Dlatego apelujemy do Państwa o rozwagę! Wsiadając za kierownicę zachowajcie trzeźwość.

Powrót na górę strony