Wiadomości

Uwaga na złodziei!

Data publikacji 24.04.2012

Portfele z pieniędzmi i dokumentami giną w ostatnich dniach w sklepach, lokalach, na przystankach autobusowych i targowiskach, czyli wszędzie tam gdzie panuje tłok i kieszonkowcy mogą kogoś niespostrzeżenie okraść. Dlatego apelujemy o ostrożność!

Portfele z pieniędzmi i dokumentami giną w ostatnich dniach w sklepach, lokalach, na przystankach autobusowych i targowiskach, czyli wszędzie tam gdzie panuje tłok i kieszonkowcy mogą kogoś niespostrzeżenie okraść. Dlatego apelujemy o ostrożność!
W bielskim lokalu przy ul. Barlickiego ofiarą złodzieja padła jedna z klientek. Z torebki pozostawionej przez nią w loży zniknęły dokumenty, karta bankomatowa i gotówka. Kieszonkowiec okradł też klientkę bielskiego centrum handlowego. Jego łupem padł portfel, a wraz z nim dokumenty i 340 zł. Okradziona może mówić o szczęściu w nieszczęściu, bo skradzione dokumenty udało jej się odzyskać. Złodziej zadowolił się gotówką, a dokumenty porzucił w jednym ze sklepów galerii handlowej. Rabuś grasował też w firmie w centrum miasta, gdzie po wejściu do gabinetu, w którym drzwi były otwarte skradł dwie karty bankomatowe. Za ich pomocą wypłacił z bankomatu 1500 zł.

 

Przykłady podobnych niefrasobliwości ze strony ofiar tych przestępstw można mnożyć bez końca. Najważniejsze natomiast, aby nie ułatwiać złodziejom zdania i nie dać się okraść! Ich uwagę zwracają przede wszystkim osoby dobrze ubrane, mające na sobie widoczną biżuterię, sprawiające wrażenie ludzi zamożnych. Przestępca może obserwować swoją ofiarę przez dłuższy czas - w banku, w sklepie lub w czasie płacenia rachunku w restauracji. Miasto to raj dla kieszonkowców - nie ułatwiaj im działań! Kieszonkowcy pracują zazwyczaj w grupie. Rzadko kiedy decydują się działać pojedynczo. Dogodne warunki stwarzają im miejsca o dużym skupieniu ludzi, takie jak imprezy sportowe, rozrywkowe czy handlowe. Wykorzystują zamieszanie i tłok, a często sami go powodują, aby ułatwić sobie pracę. Szczególną aktywność wykazują w zatłoczonych autobusach - przy wsiadaniu i wysiadaniu - w momencie, kiedy uwaga pasażerów jest zajęta czymś innym. Ulubionym miejscem ich działania są dworce autobusowe i kolejowe. Okradają podróżnych w kolejkach do kas, na peronach, gdy ręce zajęte są bagażem.

 

Jak ustrzec się kradzieży kieszonkowej:

  • dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze,
  • zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie,
  • w środkach masowej komunikacji wybieraj zawsze miejsce w pobliżu znanych Ci osób lub kierującego - unikaj pustych przedziałów w pociągu,
  • pamiętaj, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu łatwiej możesz stać się ofiarą złodziei,
  • nie nawiązuj przygodnych znajomości,
  • nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu,
  • nie zapisuj numeru PIN na karcie bankomatowej!
  • pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty,
  • nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby,
  • obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu (pociągu),
  • własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Obserwowane - nie dokonają kradzieży!
  • nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami komunikacji,
  • unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu. Torebkę należy odwracać zamkiem "do siebie", a nie na zewnątrz. Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki,
  • podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie - NIE odstawiaj torebki na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment,
  • klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować.

 

 

 

Powrót na górę strony