Wiadomości

Trzech młodych mężczyzn w rękach policji za uporczywe nękanie

Policjanci z Komisariatu Policji I w Bielsku-Białej 7 lutego 2024 r. zatrzymali trzech młodych mężczyzn w wieku od 18 do 20 lat podejrzanych o uporczywe nękanie nieletniego ucznia jednej ze szkół branżowych na terenie Bielska-Białej.

7 lutego 2024 r. mundurowi z Komisariatu Policji I w Bielsku-Białej na polecenie Prokuratora Prokuratury Rejonowej Bielsko-Biała Południe w Bielsku-Białej zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o uporczywe nękanie nieletniego, który uczęszcza do jednej ze szkół branżowych na terenie Bielska-Białej. Sprawcami przestępstwa byli pełnoletni uczniowie tej samej klasy. Tych skandalicznych zachowań uczniowie mieli dopuścić się w okresie od 1 września 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.. Czasokres obejmuje zatem cały rok szkolny. Podejrzani mieli dopuścić się wobec poszkodowanego m.in. popychania, szturchania, kopania, plucia, przypalania włosów, wykręcania rąk, zabierania przedmiotów należących do pokrzywdzonego, wlewania wody do butów, malowania szminką twarzy. Jak widać katalog haniebnych czynów jest szeroki i budzi oburzenie.

Prokurator nie miał wątpliwości tytułem środka zapobiegawczego oddać podejrzanych mężczyzn pod dozór Policji oraz zakazać zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonym.

Odpowiedzialność za przestępstwa związane z potocznie mówiąc „hejtem” znajdują swoje uregulowanie w Kodeksie karnym, dokładnie w art. 190a § 1. Ustawodawca wprost mówi, że kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. 

Istotne jest by dodać, że ściganie przestępstwa wyżej wymienionego następuje na wniosek pokrzywdzonego. 

Hejt zwykle przyjmuje formę agresywnych, złośliwych komentarzy, obraźliwych memów, grafik, czy filmów, a także opinii wyrażanych w sposób wulgarny. To zjawisko wpływa na nasze życie, a szczególnie na życie młodych ludzi. To nie tylko jednorazowe obrażanie czy stosowanie wyzwisk, ale także coś, co może pozostawić trwałe piętno na psychice i zdrowiu psychicznym. Hejt prowadzi do urazów emocjonalnych, zaburzeń snu, depresji, a nawet myśli samobójczych. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i młodzieży, ale dotyka także osoby dorosłe. Bez względu na to na jakiej płaszczyźnie spotkamy się z zachowaniami, które wypełniają znamiona zachowań hejterskich, należy o tym mówić i zgłaszać takie postępowanie. 

Nie zastanawiajmy się i podejmujmy kroki które będą przeciwdziałać zachowaniom hejterskim oraz ich ewentualnym skutkom.

Powrót na górę strony