Wiadomości

Nieletni sprawcy wymuszenia rozbójniczego przed obliczem Sądu

Wracamy do sprawy z ubiegłego roku, a dokładnie wydarzeń z września 2022 roku, kiedy młodzi ludzie, podszywając się pod funkcjonariuszy policji, wdarli się do mieszkania w Czechowicach-Dziedzicach i sterroryzowali jego lokatora przedmiotem przypominającym broń palną.

Wnikliwe działania policjantów Zespołu do spraw Przestępczości Nieletnich Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej doprowadziły do ustalenia i zatrzymania  sprawców wymuszenia rozbójniczego, w którego trakcie nieletni podszyli się pod policjantów, a na domiar złego posługiwali się przedmiotem przypominającym broń palną. Co istotne „młodzi gniewni” trafili przed oblicze Sądu Rejonowego w Pszczynie III Wydział Rodzinny i Nieletnich. 

Sąd nie miał wątpliwości, że trzech nieletnich dopuściło się czynu karalnego. Wobec nich zastosowano szeroki wachlarz środków wychowawczych m.in.: warunkowo zawieszono środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym, zobowiązano do pisemnego przeproszenia pokrzywdzonego, powstrzymywania się od przebywania w środowiskach zdemoralizowanych, poprawienia zachowania w szkole, poprawy frekwencji oraz wyników w nauce, powstrzymywania się od spożywania alkoholu i substancji psychoaktywnych, a także prac społecznych w wymiarze 20 godzin. Ponadto zobowiązano rodziców nieletnich do zapłaty zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonego.  

Zdarzenie miało miejsce we wrześniu 2022 roku, w Czechowicach-Dziedzicach. Wówczas sprawcy wdarli się do mieszkania pokrzywdzonego, podając się za funkcjonariuszy policji, grożąc przy tym przedmiotem przypominającym broń palną. Łupem nastolatków padły 4 sztuki kluczy, których wartość wyceniono na kwotę nie mniejszą niż 42 złote.

Sprawcy owego zajścia w chwili dokonania czynu byli nieletni, w związku z tą okolicznością osoby takie nie odpowiadają za popełnione przestępstwo na zasadach przewidzianych przez kodeks karny. Podstawą odpowiedzialności dedykowaną specjalnie dla osób nieletnich jest ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Sprawcy mogliby odpowiadać na zasadach określonych przez kodeks karny, gdyby czynu, o którym mowa dopuścili się po ukończeniu 17 roku życia.

Miejmy nadzieję, że kontakt młodych wiekiem ludzi z wymiarem sprawiedliwości przyniesie wymierne korzyści i wyniosą z tego naukę, która pozwoli im uniknąć kłopotów w życiu dorosłym.

Powrót na górę strony