"Dzień Seniora" z bielskimi stróżami prawa - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Wiadomości

"Dzień Seniora" z bielskimi stróżami prawa

Dzisiaj w Bielskim Centrum Kultury odbył się organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej „Dzień Seniora". Impreza zorganizowana została pod hasłem: „Zdrowi, aktywni, bezpieczni". Z uczestnikami spotkali się policyjni profilaktycy z bielskiej komendy oraz dzielnicowy z trzeciego komisariatu. Wspólne inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa seniorów to efekt porozumienia zawartego pomiędzy ZUS a Komendą Główną Policji.

Tematem dzisiejszego spotkania, które odbyło się w ramach zorganizowanego przez bielski ZUS dnia seniora, było ich bezpieczeństwo. Policjanci byli dostępni dla interesantów na zorganizowanym specjalnym stanowisku tematycznym. Przygotowali także dla seniorów ciekawą prelekcję. Przekazywali cenne wskazówki o właściwym zabezpieczeniu mienia przed kradzieżą. Mówili o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i zagrożeniach komunikacyjnych w porze wieczorowo-nocnej oraz radzili jak nie paść ofiarą oszustów działających tzw. metodą na wnuczka i na policjanta. W trakcie spotkań policjanci zachęcali do korzystania z programu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda, których działanie omówiono w przystępny dla seniorów sposób. Mogli oni skorzystać także z pomocy mundurowych w zainstalowaniu aplikacji na telefonach.

Policyjni profilaktycy i dzielnicowi uczą także seniorów, jak nie dać się oszukać przez nieuczciwych przedsiębiorców. Przestrzegają przed tymi firmami, które zapraszają na spotkania, podczas których przy okazji bezpłatnych badań i pokazów — kusząc prezentami — nakłaniają do zakupu oferowanych produktów. Bardzo często ukrytym celem takich spotkań jest sprzedaż pościeli, naczyń, urządzeń medycznych, które nie są warte swojej ceny, przekraczając o nawet kilkanaście razy wartość rynkową tych produktów. Policjanci przestrzegają także przed sprzedawcami wchodzącymi na rynek mediów, najczęściej proponującymi niższe rachunki za prąd, gaz lub telefon, którzy nieuczciwie sugerują, że są dotychczasowymi sprzedawcami tych usług, a podstępnie zawierane przez nich umowy mogą powodować dotkliwe straty finansowe.
 

  • Policjant stoi z mikrofonem przed ekranem multimedialnym i prowadzi prelekcję z seniorami.
  • Seniorzy siedzą w sali konferencyjnej. W tle stolik prezydialny z przedstawicielami ZUS Bielsko-Biała i policjantem w mundurze i okno prezentacji z napisem; Nie daj się oszukać.
  • Policjanci siedzą przy stoliku i rozmawiają z kobietą.