Policyjny pies na medal! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Wiadomości

Policyjny pies na medal!

Data publikacji 01.10.2018

Policyjny pies tropiący – Dragon bezbłędnie doprowadził policjantów do drogowego przestępcy. Nietrzeźwy 34-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego spowodował kolizję drogową, a następnie zbiegł z miejsca zdarzenia. Jak się również okazało kierował samochodem łamiąc sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek tuż po godzinie 8. Operator Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego został powiadomiony, że na terenie Hałcnowa doszło do kolizji, a sprawca zbiegł. Według zgłoszenia kierujący osobowym Peugot'em najechał na tył innego pojazdu. Sprawca bardzo nalegał, aby na miejsce nie wzywać Policji, ponieważ wypił alkohol. Kiedy napotkał się z odmową ze strony pokrzywdzonego, wykorzystał moment jego nieuwagi i zbiegł w nieznanym kierunku. Na pomoc przybyłym na miejsce kolizji mundurowym z drogówki ruszył przewodnik psa tropiącego bielskiej komendy, st. asp. Dariusz Popadyniec wraz ze swoim czworonożnym partnerem – Dragonem. Pies podjął trop i bezbłędnie doprowadził policjantów do ukrywającego się sprawcy kolizji. Mundurowi zbadali jego stan trzeźwości. Miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że obowiązywał go również sądowy zakaz kierowania pojazdami. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje prokurator. Za popełnione przestępstwa grozi mu nawet 5 lat za kratkami i dożywotni – w tej sytuacji - zakaz prowadzenia pojazdów.

Dragon to 3-letni owczarek niemiecki. Służy w bielskiej jednostce od czerwca tego roku. Zastąpił na stanowisku Aresa, który służył 11 lat, a który przeszedł już na "emeryturę". W Regionalnym Zespole Przewodników Psów Służbowych Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej służy obecnie 6 policyjnych psów, a końcem roku dołączą do nich jeszcze 3, które aktualnie znajdują się na specjalistycznych szkoleniach wraz ze swoimi przewodnikami.