Wiadomości

Uwaga na fałszywych policjantów!

Data publikacji 06.03.2015

76-letnia bielszczanka przekazała oszustowi 15.000 zł, bo podał się za policjanta i poinformował, że jej syn spowodował wypadek. Kobieta dopiero po pewnym czasie zorientowała się, że padła ofiarą naciągaczy. Dlatego po raz kolejny apelujemy do Państwa o ostrożność!

Wczoraj po południu mieszkanka bielskiej ul. Akademii Umiejętności otrzymała dziwny telefon. Rozmówca podawał się za policjanta. Informował, że jej syn potrącił dziecko, które trafiło do szpitala. Utrzymywał, że da się załatwić sprawę, jeśli przekaże mu 15.000 zł. Po chwili oddał słuchawkę swojemu wspólnikowi, który miał zachrypnięty głos. Kobieta sądziła, że rozmawia z własnym synem. Myślała, że ma zmieniony głos, bo jest zdenerwowany. Zgodziła się na przekazanie pieniędzy. Mężczyźnie, który przyszedł po gotówkę przekazała najpierw 12.000zł. Twierdziła, że resztę sumy potrzebuje na lekarstwa. Po kolejnej rozmowie z oszustem zgodziła się na przekazanie brakujących 3.000zł, po które ponownie przyszedł ten sam sprawca – mężczyzna w wieku około 50 lat i wzroście 175cm.

 

W podobny sposób – podając się bądź za krewnych, bądź podszywając pod policjantów – oszuści próbowali wczoraj wyłudzić pieniądze jeszcze od 4 innych mieszkańców naszego miasta. Na szczęście pokrzywdzeni w porę zorientowali się, ze mają do czynienia z naciągaczami.


Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta.


Apelujemy do Państwa! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni nieznajomy, bądź też osoba podająca się za krewnego i poprosi o pilną pożyczkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej!

Apelujemy o ostrożność!
Każdy, kto zetknie się z takim sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numer: 997 lub 112. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie policji przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności.
Jednocześnie apelujemy do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.

Pamiętaj!

  • będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki,

  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj,

  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,

  • jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,

  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów - każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty,

  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące,

  • mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu trudno dostępnym,

  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.

Stosując się do tych rad, Wasi bliscy znacznie zmniejszą możliwość stania się ofiarą przestępców.

Powrót na górę strony