Wiadomości

Niebezpieczny tlenek węgla

Data publikacji 08.12.2014

70-letnia kobieta trafiła do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Okoliczności zdarzenia, do którego doszło w sobotni wieczór w jednym z domów jednorodzinnych w Kozach, wyjaśniają kobierniccy policjanci.

Wezwani na miejsce strażacy dokonali pomiarów stężenia tlenku węgla w mieszkaniu. Okazało się, że źródłem emisji czadu był piecyk gazowy zamontowany w łazience. Z ustaleń wynika, że do zdarzenia doszło w czasie, gdy kobieta brała kąpiel. Prawdopodobnie wówczas doszło do cofnięcia się spalin w przewodzie kominowym. Poszkodowana została przewieziona na dalsze badania do szpitala w Sosnowcu. Jej życiu nic już nie zagraża. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci oraz biegły.

Apelujemy do Państwa o sprawdzenie urządzeń grzewczych oraz drożności kanałów wentylacyjnych w mieszkaniach. Każdego roku w okresie jesienno–zimowym dochodzi do zaczadzeń, których przyczyną są nieszczelne instalacje grzewcze lub niedrożność kominów wentylacyjnych. Prosimy o odpowiednie zadbanie o stan techniczny wszystkich urządzeń wykorzystywanych do ogrzewania mieszkań, a także o sprawdzenie przewodów wentylacyjnych, co z całą pewnością przełoży się na bezpieczeństwo domowników. Aby zapobiec niebezpieczeństwu, fachowcy powinni przeprowadzić kontrolę grzejników i pieców oraz instalacji grzewczych. Korzystając z piecyków gazowych w żadnym wypadku nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych, co niestety jest powszechną praktyką.

Tlenek węgla, nazywany cichym zabójcą, jest niewidocznym i pozbawionym zapachu gazem. Ma zdolność do wyjątkowego łączenia się z hemoglobiną. Przy wysokim stężeniu wystarczy kilka wdechów, aby już się nie obudzić. Niepokojącymi oznakami obecności czadu mogą być bóle głowy, torsje, wymioty czy nudności. Dlatego warto zakupić czujnik tlenku węgla, który ostrzeże nas przed realnym zagrożeniem, gdy zmysły ludzkie zawiodą.

 

Powrót na górę strony