Wiadomości

Bezpieczna droga (w remoncie) dzieci do szkoły - aby taka była!

Rozpoczął się rok szkolny. Tym samym w rejonach szkół wzmógł się nie tylko ruch pojazdów, ale także pieszych. Wśród nich są dzieci, które stawiają w ruchu drogowym swoje pierwsze samodzielne kroki – zadbajmy o ich bezpieczeństwo! Z uczniami Szkoły Podstawowej nr 32 spotkał się dzielnicowy z bielskiej dwójki asp. sztab. Marcin Adamczyk, który uczył dzieci zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zasady kodeksu drogowego przypominamy także rodzicom dowożącym dzieci do szkoły.

Policjant prowadzi prelekcję dla dzieci.

Sytuacja jest trudna przede wszystkim w rejonach szkół, gdzie drogi są przebudowywane lub remontowane. Zmianom organizacji w ruchu towarzyszą korki. Rodzice parkują swoje pojazdy w miejscach nie zawsze do tego przeznaczonych, przez co sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje. Wśród tych korków i gęsto parkowanych w rejonie drogi pojazdów poruszają się piesi. Często są to dzieci, które dopiero uczą się samodzielności w ruchu drogowym. Stawiają swoje pierwsze kroki. Towarzyszy temu duży stres związany z nową sytuacją, jaką jest samodzielne pójście lub powrót ze szkoły. Na swojej drodze – niestety – spotykają rodziców-kierowców, którzy spiesząc się, zapominają, że jadąc zbyt szybko lub parkując pojazd na chodnikach i drogach dla pieszych, narażają ich bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że dziecko, które ma mniejszy wzrost, nie zawsze jest dobrze widoczne w lusterku wstecznym, bocznym, a w niebezpiecznej sytuacji może być nieprzewidywalne.


Z uczniami Szkoły Podstawowej nr 32 spotkał się dzielnicowy z Komisariatu II Policji w Bielsku-Białej asp. sztab. Marcin Adamczyk. Policjant opowiadał o swojej pracy, ciekawych historiach z trudnej służby i odpowiadał na liczne pytania uczniów. Głównym tematem spotkania były jednak zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjant nie tylko uczył ich przepisów kodeksu drogowego. Pokazywał dobre praktyki i nawyki, jakie trzeba wyrabiać w sobie od najmłodszych lat, takie zasada ograniczonego zaufania. Na koniec spotkania dzieci otrzymały książeczki pt. „Bezpiecznie – to znaczy jak?”


Od 3 września br. droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to zadbają policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierujący pojazdami w rejonach szkół powinni zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Wszyscy powinni mieć na uwadze, że po wakacjach, dzieci mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.


Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.


Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy — Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły, powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.
Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.


Mamo, Tato...
• dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
• zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących,
• ucz i przypominaj zasad prawidłowego poruszania się po drodze,
• wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu,
• w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami.
Nauczycielu...


• odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,
• przez zabawę ucz dzieci zasad prawidłowego poruszania się po drodze,
Kierujący pojazdami...


• w rejonach szkół zachowajcie szczególną ostrożność, unikajcie wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.


BRD KGP

  • Dzieci słuchają wykładu policjanta.
  • Dzieci siedzą na auli, w tle policjant.
  • Dziecko zgłasza się do odpowiedzi.
  • Policjant czyta książeczkę.
  • Policjant podaję książeczkę dziecku.
  • Dzieci przeglądają książeczki.
Powrót na górę strony