Uwaga na włamywaczy ! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Wiadomości

Uwaga na włamywaczy !

Data publikacji 08.10.2008

Apelujemy do Państwa o ostrożność! W ostatnich dniach odnotowaliśmy dwa przypadki, kiedy to sprawcy wykorzystując nieobecność lub sen domowników, włamali do ich mieszkań. Tak było nocą z soboty/niedzielę. Sprawcy wyłamali okno balkonowe i przedostali się do prywatnego budynku w Bielsku-Białej. Splądrowali wnętrze kradnąc złotą biżuterię i pieniądze. Właściciel oszacował swoje straty na kwotę 30 tysięcy złotych.

Apelujemy do Państwa o ostrożność! W ostatnich dniach odnotowaliśmy dwa przypadki, kiedy to sprawcy wykorzystując nieobecność lub sen domowników, włamali do ich mieszkań. Tak było nocą z soboty/niedzielę. Sprawcy wyłamali okno balkonowe i przedostali się do prywatnego budynku w Bielsku-Białej. Splądrowali wnętrze kradnąc złotą biżuterię i pieniądze. Właściciel oszacował swoje straty na kwotę 30 tysięcy złotych.

 

Wczorajszej nocy włamywacz podważył okno piwniczne i próbował się przedostać do domu jednorodzinnego przy ulicy Żurawiej w Bielsku-Białej. Na szczęście spłoszyła go właścicielka. Uszkodzenia, które spowodował wyceniła na kwotę 100 złotych.

 

 

Dlatego prosimy Państwa o ostrożność i wzmożoną czujność sąsiedzką. Zwłaszcza w porze jesienno-zimowej, kiedy szybko zapada zmrok, włamywacze stają się szczególnie aktywni. Wychodząc do pracy zamknijcie dokładnie wszystkie zamki w drzwiach. Nie zapominajcie o zamknięciu okien. Jeżeli posiadacie alarm domowy uruchomcie go. Jeśli Wasi sąsiedzi pozostają w domu poproście ich, aby zwrócili uwagę na Wasze mieszkanie, a przede wszystkim byli wyczuleni na wszelkie niepokojące odgłosy czy obce osoby, które bez celu wałęsają się w okolicy lub na klatce schodowej bloku. Informacje o niepokojących spostrzeżeniach prosimy przekazywać oficerowi dyżurnemu bielskiej Policji pod numery telefonów alarmowych – 997, 112 lub 033-8121255, 1266. INFORMACJA TA MOŻE PRZYCZYNIĆ SIĘ DO SZYBKIEGO UJĘCIA SPRAWCÓW.

 

Jak uniknąć włamania do mieszkania?


1. Pamiętaj, że najlepiej zabezpieczysz posiadane przez siebie pieniądze, biżuterię, papiery wartościowe deponując je w banku. "Sprytne" skrytki na półce szafki pod ręcznikami, pojemniki na mąkę w kuchni czy za portretem dziadka są miejscami, do których na pewno zajrzy włamywacz.
2. Pamiętaj, że najlepszą rekompensatą poniesionych w wyniku włamania strat jest ubezpieczenie go w firmie ubezpieczeniowej.
3. Zarówno Ty jak i Twoje dziecko nie powinniście w żadnych okolicznościach opowiadać obcym jak i sąsiadom, czy znajomym o posiadanych przez siebie dobrach, a zwłaszcza o miejscu, w którym je przechowujecie. Szczególnie groźne są przygodne znajomości zawierane "przy kieliszku". Tak poznanych osób pod żadnym pozorem nie zapraszaj do mieszkania!
4. Jeśli mieszkasz w wolnostojącym domu zabezpiecz go poprzez zainstalowanie dobrego oświetlenia, domofonu i "cichego alarmu", który w przypadku włamania powiadomi Twoich sąsiadów (ze wzajemnością). "Alarm" w postaci psa także może skutecznie przepłoszyć ewentualnych włamywaczy. Czy to w domku, czy też w bloku zawsze staraj się poznać swoich sąsiadów. W przypadku dłuższego wyjazdu informujcie się wzajemnie, aby uczulić na czyjąś obecność w mieszkaniu, które powinno być puste. Poproś, aby sąsiedzi regularnie opróżniali skrzynkę na listy.
5. Spisz numery posiadanego sprzętu elektronicznego oraz znaki szczególne, jakie on posiada. Nanieś w dyskretnych miejscach sprzętu, tylko sobie wiadome oznakowanie. Dzięki temu łatwiej udowodnisz, że skradzione przedmioty stanowią Twoją własność. Sugerujemy sfotografowanie następujących rzeczy:
- kolekcja znaczków pocztowych,
- kolekcja monet,
- antyki i biżuteria
6. Niech każda obca i dziwnie zachowująca się osoba (wyczekiwanie na klatce schodowej, kręcenie się bez celu przy drzwiach mieszkań) wzbudzi Twoją czujność. Postaraj się zapamiętać ich wygląd zewnętrzny oraz charakterystyczne szczegóły wyglądu i ubrania, które później pomogą Policji w zidentyfikowaniu danej osoby.
7. Nie wpuszczaj do domu obcych osób, które chcą sprzedać lub zareklamować Ci jakiś towar. Jeśli się na to zdecydujesz - sprawdź ich dokumenty i tożsamość. Pamiętaj! Taka z pozoru "niewinna" wizyta może być rozpoznaniem terenu przyszłego działania.
8. Pamiętaj! Typowe drzwi wraz z wkładkami patentowymi, podklamkowymi instalowane w blokach mieszkalnych, nie stanowią żadnej przeszkody dla włamywacza. Tylko atestowane zamki i drzwi mogą stworzyć przeszkodę i wydłużyć czas potrzebny na ich pokonanie, co może zaalarmować sąsiada i narazić włamywacza na zatrzymanie. Na rynku jest obecnie w sprzedaży ponad 150 różnego rodzaju zamków, jednakże tylko niewielka ich ilość posiada "Świadectwo Badań Kwalifikacyjnych", który to dokument jest wyznacznikiem ich jakości. Stosuj zamki o zróżnicowanej konstrukcji i zasadzie działania mechanizmów. Wskazanie jest zamontowanie łańcucha i wizjera. W sprzedaży są zamki połączone z akustycznym sygnałem dźwiękowym.
9. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką lub w innych umówionych miejscach. Nigdy nie powierzaj kluczy osobie mało Ci znanej i zabroń tego dziecku. Drzwi nie są jedyną drogą, którą może wejść włamywacz. W oknach proponujemy wymianę zwykłych klamek na takie, które umożliwiają odblokowanie ich od wewnątrz tylko przy użyciu klucza. Okna można zabezpieczyć folią antywłamaniową uniemożliwiającą wybicie szyby, roletami okiennymi czy kratami. Przy montażu krat należy pamiętać o ich kształcie - nie może ułatwiać wejścia włamywaczowi do sąsiadów mieszkających powyżej - jak po drabinie.
10. Pamiętaj, że włamywacz zanim zdecyduje się dokonać włamania musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania. Rzadko "idzie na robotę w ciemno". Źródłem wiadomości mogą być osoby trzecie, sąsiedzi jak i sami lokatorzy. Włamywacze są bardzo pomysłowi. Jako "wujkowie" lub "znajomi" rodziców potrafią z dziecka "wyciągnąć" potrzebne im informacje. Uczul dzieci na tego typu kontakty i uświadom im, czym może to grozić.