Wiadomości

Trwa kampania pn: "Seniorze, nie daj się oszukać!"

Dzielnicowi spotykają się z seniorami w ramach trwającej od ubiegłego roku kampanii "Seniorze, nie daj się oszukać". Z członkami bielskiego koła Polskiego Związku Emerytów i Rencistów spotkała się sierż.szt. Anna Maciończyk z bielskiej trójki. Z kolei asp.szt. Dawid Prochot i mł.asp Tomasz Zontek z pierwszego komisariatu, odwiedzili podopiecznych Fundacji Aktywności Społecznej Złote Łany. Z seniorami ze Spółdzielni Socjalnej w Kozach spotkał się asp.szt. Sebastian Harężlak.

Tematami spotkań zorganizowanych w ramach kampanii "Seniorze, nie daj się oszukać" było bezpieczeństwo osób starszych. Dzielnicowi przekazywali cenne wskazówki o właściwym zabezpieczeniu mienia przed kradzieżą. Mówili o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i zagrożeniach komunikacyjnych w porze wieczorowo-nocnej oraz radzili jak nie paść ofiarą oszustów działających tzw. „metodą na wnuczka" czy "na policjanta”.

Mundurowi uczą seniorów, jak nie dać się oszukać przez nieuczciwych przedsiębiorców. Przestrzegają przed tymi firmami, które zapraszają na spotkania, podczas których przy okazji bezpłatnych badań i pokazów - kusząc prezentami - nakłaniają do zakupu oferowanych produktów. Bardzo często ukrytym celem takich spotkań jest sprzedaż pościeli, naczyń, urządzeń medycznych, które nie są warte swojej ceny, przekraczając o nawet kilkanaście razy wartość rynkową tych produktów. Policjanci przestrzegają także przed sprzedawcami wchodzącymi na rynek mediów, najczęściej proponującymi niższe rachunki za prąd, gaz lub telefon, którzy nieuczciwie sugerują, że są dotychczasowymi sprzedawcami tych usług, a podstępnie zawierane przez nich umowy mogą powodować dotkliwe straty finansowe.

Policjanci zapoznali także seniorów z kartą informacyjną – tzw. kopertą życia. Polega ona na zebraniu w kopercie kilku najważniejszych informacji o stanie zdrowia i danych kontaktowych osoby najbliższej, którą zostawia się w miejscu widocznym, np. na lodówce. W razie wypadku, zasłabnięcia dla służb ratunkowych jest to wtedy zestaw bezcennych informacji.

Bezpieczeństwo seniorów jest ciągle aktualnym tematem, a poprawa bezpieczeństwa osób starszych na obszarach wiejskich wymaga systematycznej pracy, tak aby minimalizować skutki pojawiających się coraz to nowych zagrożeń i nowych metod jakimi posługują się sprawcy. W trakcie spotkania każdy z uczestników mógł zadawać pytania, podzielić się swoimi spostrzeżeniami czy wyrazić swoją opinię.