Wiadomości

Potrącenie na przejściu dla pieszych. Apelujemy o ostrożną jazdę!

Data publikacji 24.12.2018

Groźnie wyglądało potrącenie 78-letniej kobiety, do którego doszło w sobotę (22 grudnia) tuż przed 9.00 na oznakowanym przejściu dla pieszych w Bielsku-Białej przy ul. Mazańcowickiej. Poszkodowana została przewieziona do szpitala. Na szczęście jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Policjanci z drogówki ustalają szczegółowe okoliczności tego zdarzenia.

Z ustaleń wynika, że 63-letnia kierująca samochodem marki Toyota, na oznakowanym przejściu dla pieszych potrąciła 78-letnią pieszą. Kobieta weszła na przejście dla pieszych zza stojącego na przystanku autobusu. Poszkodowana trafiła do szpitala. Na szczęście jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Do niebezpiecznego wypadku doszło także tego samego dnia (w minioną sobotę około 18.50) w Bielsku-Białej na ul. Bystrzańskiej. Z ustaleń wynika, że 23-letnia kierująca mazdą nie dostosowała prędkości do panujących warunków drogowych. Zjechała na przeciwległy pas ruchu, gdzie zderzyła się z fordem kierowanym przez 30-latka. Kierująca mazdą trafiła do szpitala.

Kierowców prosimy o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych! Apel o rozwagę kierujemy także do pieszych. Zanim zdecydujemy się na przekroczenie jezdni, dokładnie upewnijmy się, że nie nadjeżdża pojazd i możemy bezpiecznie przejść. Pamiętajmy, że na nagłe wtargnięcie na jezdnię – nawet na pasach – może zakończyć się poważnymi obrażeniami.

Przypominamy, że poza obszarem zabudowanym pieszy ma obowiązek używać elementy odblaskowe. Biorąc pod uwagę okres jesienny - długie mroczne poranki i wieczory, często padający deszcz, powodujący śliskość nawierzchni oraz znacznie zmniejszoną widoczność pieszego na drodze, zaleca się pieszym noszenie odblasków również w obszarze zabudowanym. Jest to konieczność wynikająca ze zdrowego rozsądku!

W okresie poprzedzającym święta, a także w dni świąteczne, wiele rodzin wyruszy samochodem w podróż, aby odwiedzić swoich bliskich. Nawet jeśli droga dla niektórych nie będzie daleka, to powinna być bezpieczna. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. W tym czasie na drogach pojawi się więcej patroli. Mundurowi będą sprawdzać trzeźwość kierowców i stan techniczny samochodów. Zwrócą uwagę, m.in. na przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie i sposób przewożenia w samochodach najmłodszych. Na pobłażliwość nie mogą liczyć piesi łamiący podstawowe przepisy drogowe, np. przekraczający jezdnię w niedozwolonych miejscach.

Zdjęcia: S. Gorząd „Radio Bielsko – Waszym Okiem”