Wiadomości

Śmiertelne potrącenie. Apel o ostrożność na drogach

Data publikacji 29.11.2018

Policjanci z bielskiej drogówki wyjaśniają szczegółowe okoliczności wypadku, do którego doszło dzisiaj około 6.20 w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Traugutta. Kierujący toyotą avensis, na oznakowanym przejściu dla pieszych, potrącił 79-letnią kobietę. Pomimo prowadzonej reanimacji oraz wysiłków lekarzy i ratowników medycznych, kobiety nie udało się uratować. Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o ostrożność!

Jak wynika z ustaleń, 38-letni kierujący toyotą avensis, na oznakowanym przejściu dla pieszych potracił 79-letnią kobietę. Pomimo prowadzonej akcji reanimacyjnej oraz wysiłków lekarzy i ratowników medycznych, kobieta zmarła. Okoliczności tego wypadku badają policjanci z drogówki. Na miejscu trwają szczegółowe oględziny z udziałem prokuratora oraz policyjnego technika kryminalistyki.

Świadków tego wypadku prosimy o kontakt z oficerem dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej przy ul. Wapiennej 45, tel. 33 812 12 55, nr alarmowy 112.

Apelujemy o ostrożność!

Jesień to trudny okres zarówno dla kierowców jak i pieszych. W tym czasie pogoda jest zmienna. Na drogach jest ślisko, co wydłuża drogę hamowania pojazdów. Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania oraz na naszą sprawność psychofizyczną. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków jest powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych. Jednocześnie nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez tych użytkowników sprawia, że wzrasta liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu lub rowerzyście życie!

Wszystko to przemawia za koniecznością używania elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem, czy jezdnią.

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Zachęcamy pieszych do noszenia elementów odblaskowych także w obszarze zabudowanym - nawet tam, gdzie nie jest to wymagane przepisami. Niewielki element w postaci opaski odblaskowej może uratować życie!

Zdjęcia – Portal „Bielskie Drogi”

 

Powrót na górę strony