Wiadomości

Dzielnicowy, który z powodzeniem łączy służbę z pasją

Data publikacji 29.03.2018

Mł.asp. Jarosław Dwornik – dzielnicowy z Komisariatu Policji w Kobiernicach od ponad 4 lat z powodzeniem łączy służbę w Policji ze swoją pasją. Na co dzień dba o bezpieczeństwo mieszkańców Kobiernic i Bujakowa. Po służbie zamienia policyjny mundur i realizuje swoje pasje jako dowódca Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzybrodziu Bialskim, z sukcesami poszukując osób zaginionych.

Bycie dzielnicowym to służba, która wymaga od policjantów wszechstronności i ogromnego zaangażowania. Policjant pierwszego kontaktu - tak przyjęło się mówić o dzielnicowych. W ich zainteresowaniu powinno być wszystko, co dzieje się na danym terenie. Wzbudzający sympatię, kontaktowy, życzliwy - to najbardziej pożądane cechy u dzielnicowego. Liczy się otwartość, kompetencje, odpowiedzialność, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i nieprzewidzianych oraz podejmowanie skutecznych i trafnych decyzji. Cechy tę łączy w sobie mł.asp. Jarosław Dwornik, który na co dzień dba o bezpieczeństwo mieszkańców Kobiernic i Bujakowa. Każdy może zwrócić się do niego o pomoc i poradę prawną, czy przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa. Pomaga też ofiarom przestępstw i wciela w życie program zapobiegania przemocy w rodzinie. Problemy, które nurtują mieszkańców nie pozostają bez reakcji, bowiem dzielnicowy zawsze stara się pomóc w ich rozwiązaniu. W trakcie obchodu informuje mieszkańców o idei programu „Dzielnicowy bliżej nas”, możliwości przekazania informacji poprzez „Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa”, a także o funkcjonowaniu aplikacji „Moja Komenda”.

Po służbie zamienia mundury i realizuje swoją długoletnią pasję jako dowódca Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzybrodziu Bialskim. Ratownik i przewodnik certyfikowanego psa ratowniczego do poszukiwań osób zaginionych w terenie otwartym rasy Owczarek Belgijski Malinois. Przygodę z ratownictwem zaczął ponad 4 lata temu. Bez względu na porę roku, czy dnia, wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem Cristie poszukuje osób zaginionych. Do tej pory uczestniczył - z sukcesami - w blisko 20 akcjach ratowniczych na całym Śląsku. Swoją wiedzą i doświadczeniami chętnie dzieli się z młodzieżą w czasie spotkań w szkołach. Ostatnio uczestniczył w spotkaniu ze studentami w Wyższej Szkole Biznesu w Cieszynie. Z słuchaczami rozmawiał o poszukiwaniu osób zaginionych w terenie otwartym z wykorzystaniem psów ratowniczych. W trakcie zajęć uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści policjanta, na temat akcji, w których z powodzeniem uczestniczył, odnajdując zaginionych. Mieli też okazję poznać certyfikowanego psa ratowniczego Cristie, który wspólnie ze swoim przewodnikiem uczestnicy w akcjach. Zajęcia pokazały, jak ważnym problemem stają się zaginięcia osób w dzisiejszych czasach. Jak istotna jest szybkość działania i jak ważną rolę w działaniach poszukiwawczych odgrywają psy ratownicze. Młodzi ludzie zobaczyli również, jak łatwo można połączyć zawód policjanta z pasją, ratując ludzkie życie.

Powrót na górę strony