Niebezpieczny tlenek węgla - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Wiadomości

Niebezpieczny tlenek węgla

Data publikacji 07.03.2018

Sześć osób, w tym pięcioro dzieci w wieku od roku do 6 lat oraz 33-letnia kobieta, trafiło wczoraj wieczorem do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Do zdarzenia doszło w dwóch blokach mieszkalnych przy bielskiej ul. Łagodnej. Policjanci z komisariatu I w Bielsku-Białej wraz z biegłym z zakres kominiarstwa ustalają szczegółowe okoliczności, w jakich doszło do tych zdarzeń.

Wczoraj około 19.40 policjanci i strażacy otrzymali zgłoszenie o podwyższonym poziomie tlenku węgla w bloku przy ul. Łagodnej 35. Z 60 mieszkań ewakuowano blisko 120 osób. 33-letnia mieszkanka trafiła do szpitala z objawami zatrucia czadem. Wstępne pomiary przeprowadzone przez strażaków wykazały 10-krotne przekroczenie stężenia tlenku węgla w powietrzu. Po przewietrzeniu pomieszczeń, mieszkańcy powrócili do swoich domów.

Do podobnego zdarzenia doszło tuż przed 21.00 w bloku przy ul. Łagodnej 30. Do szpitala z objawami zatrucia czadem trafiło pięcioro dzieci w wieku od roku do 6 lat. Życiu poszkodowanych osób nie zagraża już niebezpieczeństwo. Po wstępnych badaniach szpitalnych powrócili do domów.

Dzisiaj nad ranem do szpitala trafiła z kolei 45-letnia mieszkanka bielskiego Lipnika. Kobieta straciła przytomność w czasie kąpieli w łazience. Strażacy stwierdzili podwyższony poziom tlenku węgla w mieszkaniu. Życiu kobiety nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Policjanci wraz z biegłym z zakresu kominiarstwa ustalają szczegółowe okoliczności, w jakich doszło do tych zdarzeń.

Apelujemy do Państwa o sprawdzenie urządzeń grzewczych oraz drożności kanałów wentylacyjnych w mieszkaniach. Każdego roku w okresie zimowym dochodzi do zaczadzeń, których przyczyną są nieszczelne instalacje grzewcze lub niedrożność kominów wentylacyjnych. Prosimy o odpowiednie zadbanie o stan techniczny wszystkich urządzeń wykorzystywanych do ogrzewania mieszkań, a także o sprawdzenie przewodów wentylacyjnych, co z całą pewnością przełoży się na bezpieczeństwo domowników. Aby zapobiec niebezpieczeństwu, fachowcy powinni przeprowadzić kontrolę grzejników i pieców oraz instalacji grzewczych. Korzystając z piecyków gazowych w żadnym wypadku nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych, co niestety jest powszechną praktyką.

Tlenek węgla, nazywany cichym zabójcą, jest niewidocznym i pozbawionym zapachu gazem. Ma zdolność do wyjątkowego łączenia się z hemoglobiną. Przy wysokim stężeniu wystarczy kilka wdechów, aby już się nie obudzić. Niepokojącymi oznakami obecności czadu mogą być bóle głowy, torsje, wymioty czy nudności. Dlatego warto zakupić czujnik tlenku węgla, który ostrzeże nas przed realnym zagrożeniem, gdy zmysły ludzkie zawiodą. Poprawnie zamontowany i zasilany jest jedynym rozsądnym sposobem wykrycia ulatniającego się niebezpiecznego gazu. Po wykryciu niebezpiecznej obecności tlenku węgla czujnik aktywuje się wydając głośny dźwięk, który potrafi obudzić domowników nawet w nocy.