Wiadomości

W Szczyrku odbyły się IV Paramistrzostwa Pierwszej Pomocy

Data publikacji 29.01.2018

W dniach od 26 do 27 stycznia w Szczyrku odbyły się Paramistrzostwa Pierwszej Pomocy, których organizatorem był Śląski Oddział Okręgowy PCK w Katowicach. W zawodach wzięło udział 8 załóg. Jednym z zadań wykonywanych przez uczestników była symulacja wypadku drogowego. W zadaniu tym uczestniczyli policjanci z bielskiej drogówki. Podczas uroczystego otwarcia mistrzostw, policjanci przypomnieli uczestnikom o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Każda grupa zawodników otrzymała kamizelki odblaskowe.

W zawodach brały udział osoby niepełnosprawne, które w kilkuosobowych zespołach musiały wykazać się wiedzą zarówno teoretyczną jak i praktyczną z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Partnerem mistrzostw byli, m.in. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński.

Przez dwa dni niepełnosprawni z całej Polski rywalizowali w udzielaniu pierwszej pomocy w terenie. Nie było mowy o taryfie ulgowej. Wydarzenie było efektem kolejnych edycji warsztatów organizowanych pod hasłem „My też możemy ratować życie” dla osób niepełnosprawnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrażających życiu bądź zdrowiu. Warsztaty podsumowuje test sprawdzający poziom uzyskanej wiedzy, a zwieńczeniem jest otrzymanie przez uczestnika unijnego certyfikatu.

Doskonałą okazją do sprawdzenia umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy były właśnie IV Ogólnopolskie Paramistrzostwa Pierwszej Pomocy. Poza merytoryczną i praktyczną częścią zadań do wykonania są one gwarantem integracji wszystkich uczestników. Przyczyniają się do podniesienia kwalifikacji zawodowych osób niepełnosprawnych. Uświadamiają im również, że pomimo schorzeń są w stanie skutecznie udzielać pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia, a także potrafią przejmować kierownictwo podczas akcji ratowniczej, zarówno w miejscu pracy, jak i w codziennych sytuacjach. Jednym z zadań wykonywanych przez uczestników była symulacja wypadku drogowego. W zadaniu tym uczestniczyli policjanci z bielskiej drogówki.

Prezes Klubu Niepełnosprawnego Honorowego Dawcy Krwi PCK „Dar Życia”, a jednocześnie inicjatorka tego przedsięwzięcia – Irena Chumięcka podkreślała, że ideą organizowanych paramistrzostw jest pokazanie światu, jak wiele może dać od siebie osoba niepełnosprawna, której nie przeszkadza to, że porusza się na wózku lub jest niewidoma, bo gdy w grę wchodzi czyjeś życie potrafi zareagować.

Po oficjalnym rozpoczęciu paramistrzostw, uczestnicy wysłuchali praktycznych porad dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które zaprezentowała mł.asp. Ilona Michalczyk z bielskiej drogówki. Zawodnicy otrzymali odblaskowe kamizelki i opaski, które ufundował WORD w Bielsku-Białej.