Ostrożnie za kierownicą! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Wiadomości

Ostrożnie za kierownicą!

Data publikacji 23.01.2018

Do 3 groźnie wyglądających wypadków i aż 25 drobnych stłuczek doszło wczoraj na bielskich drogach. Dlatego apelujemy o ostrożność! Zima to trudny okres zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Na drogach jest ślisko, co wydłuża drogę hamowania pojazdów. Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania oraz na naszą sprawność psychofizyczną. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze!

Do potrącenia dwójki pieszych przez kierującego osobowym renaultem doszło około 17.40 w Bielsku-Białej na ul. Sikorskiego. Kierowca nie zatrzymał się, aby udzielić rannym pomocy i odjechał z miejsca zdarzenia. 73-letni mężczyzna został zatrzymany przez policjantów z drogówki dzięki informacjom przekazanym przez świadków tego zdarzenia. Mundurowi zatrzymali mu prawo jazdy. Pokrzywdzeni – 65-letnia kobieta i 63-letni mężczyzna trafili do szpitala. Na szczęście ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Tuż po 13.00 w Bielsku-Białej na ul. Andersa, 68-letni kierujący suzuki w czasie zmiany pasa ruchu, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zmusił kierującego autobusem do gwałtownego hamowania. Do szpitala trafiła 36-letnia, ciężarna pasażerka autobusu. Kobieta doznała urazu nogi. Ponad godzinę wcześniej w Bielsku-Białej na ul. Bystrzańskiej, 66-letni kierujący toyotą, w czasie wyjazdu z posesji zderzył się z jeepem kierowanym przez 35-latkę. Kierująca doznała urazu ręki. Przewieziono ją do szpitala.


Apelujemy o ostrożność!

Zima to trudny okres zarówno dla kierowców jak i pieszych. W tym czasie pogoda jest zmienna. Na drogach jest ślisko, co wydłuża drogę hamowania pojazdów. Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania oraz na naszą sprawność psychofizyczną. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków jest powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych. Jednocześnie nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez tych użytkowników sprawia, że wzrasta liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu lub rowerzyście życie!

Pamiętajmy - widzieć nie znaczy być widocznym! Wszystko to przemawia za koniecznością używania elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku, także w terenie zabudowanym. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem, czy jezdnią.