Wiadomości

W trosce o bezpieczeństwo naszych babć i dziadków

Data publikacji 19.01.2018

Przed nami wyjątkowe święta naszych seniorów - Dzień Babci i Dzień Dziadka. Przyłączając się do życzeń z tej okazji, policjanci zachęcają, aby podczas rodzinnego spotkania przypomnieć wszystkim babciom i dziadkom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nasi seniorzy najczęściej bowiem, z uwagi na swoją łatwowierność i dobre serce, stają się ofiarami złodziei i oszustów.

Bezpieczeństwo osób najbliższych powinno być dla nas sprawą priorytetową. Dlatego też, oczekując na Dni Babci i Dziadka, zwracamy się do Państwa z prośbą o przypominanie seniorom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Kiedyś to właśnie te osoby wskazywały nam właściwą drogę, przekazując istotne informacje. Teraz na nas spoczywa obowiązek informowania seniorów o czyhających na nich zagrożeniach.

Podczas spotkania z naszymi dziadkami, warto przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa, które mogą ochronić seniorów przed różnego rodzaju popularnymi dzisiaj oszustwami, zmierzającymi do wyłudzenia danych osobowych, do uzyskania podpisów pod niekorzystnymi umowami, do zakupu towarów w niekorzystnych cenach, czy do wypłacenia gotówki np. poprzez podanie się za „wnuczka” lub „policjanta”, a także do oddzwonienia na numer zagraniczny telefonu, za które to połączenie można bardzo dużo zapłacić.

Skorzystajcie Państwo z naszych porad zawartych w dziale „Dla Seniora”. W tym miejscu przygotowany został zestaw porad adresowanych do seniorów, przedstawiających podstawowe zasady postępowania w wybranych sytuacjach życia codziennego.

W związku z tym, że temperatura powietrza przez większość dni osiąga niskie wartości, apelujemy do wszystkich o zwracanie uwagi na osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur - niejednokrotnie zagrożeni są seniorzy. Przy tej okazji apelujemy także o ostrożność podczas dogrzewania się elektrycznymi piecykami, które pozostawione włączone na noc, mogą być przyczyną pożaru. Niebezpieczne może być także zbyt szczelne izolowanie pomieszczeń, w których pracują piece lub kominki. Brak odpowiedniej wentylacji może prowadzić do groźnych zatruć czadem.