Niebezpieczny tlenek węgla - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Wiadomości

Niebezpieczny tlenek węgla

Data publikacji 02.01.2018

Aż pięć osób, w tym rodzina z dwójką dzieci, trafiło w ostatnich dniach do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Dlatego apelujemy do Państwa o sprawdzenie urządzeń grzewczych oraz drożności kanałów wentylacyjnych w mieszkaniach. Niestety, każdego roku śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Zróbmy wszystko, aby w tym sezonie zimowym właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą.

Do pierwszego z tych zdarzeń doszło w minioną sobotę, 30 grudnia około 4.00 w Kozach, gdzie 38-letni mężczyzna, jego o rok młodsza żona oraz ich dzieci w wieku 10 i 15 lat ulegli podtruciu tlenkiem węgla. Do zatrucia doszło najprawdopodobniej na skutek cofnięcia spalin w kominie. Na szczęście życiu poszkodowanych nie zagraża już niebezpieczeństwo. Do podobnego zdarzenia doszło jeszcze tego samego dnia w godzinach popołudniowych w jednym z mieszkań w Bielsku-Białej przy ul. Skargi, gdzie podtruciu tlenkiem węgla uległ 27-letni mężczyzna. Poszkodowany trafił do szpitala. Okoliczności, w jakich doszło do tych zdarzeń wyjaśniają policjanci oraz biegły.

Apelujemy do Państwa o sprawdzenie urządzeń grzewczych oraz drożności kanałów wentylacyjnych w mieszkaniach. Każdego roku w okresie zimowym dochodzi do zaczadzeń, których przyczyną są nieszczelne instalacje grzewcze lub niedrożność kominów wentylacyjnych. Prosimy o odpowiednie zadbanie o stan techniczny wszystkich urządzeń wykorzystywanych do ogrzewania mieszkań, a także o sprawdzenie przewodów wentylacyjnych, co z całą pewnością przełoży się na bezpieczeństwo domowników. Aby zapobiec niebezpieczeństwu, fachowcy powinni przeprowadzić kontrolę grzejników i pieców oraz instalacji grzewczych. Korzystając z piecyków gazowych w żadnym wypadku nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych, co niestety jest powszechną praktyką.

Tlenek węgla, nazywany cichym zabójcą, jest niewidocznym i pozbawionym zapachu gazem. Ma zdolność do wyjątkowego łączenia się z hemoglobiną. Przy wysokim stężeniu wystarczy kilka wdechów, aby już się nie obudzić. Niepokojącymi oznakami obecności czadu mogą być bóle głowy, torsje, wymioty czy nudności. Dlatego warto zakupić czujnik tlenku węgla, który ostrzeże nas przed realnym zagrożeniem, gdy zmysły ludzkie zawiodą. Poprawnie zamontowany i zasilany jest jedynym rozsądnym sposobem wykrycia ulatniającego się niebezpiecznego gazu. Po wykryciu niebezpiecznej obecności tlenku węgla czujnik aktywuje się wydając głośny dźwięk, który potrafi obudzić domowników nawet w nocy.