Wiadomości

Uwaga! Oszuści podszywają się pod policjantów

Data publikacji 08.11.2017

Oszust, który podawał się za policjanta, zadzwonił na telefon stacjonarny 78-letniej bielszczanki i twierdził, że jej syn spowodował poważny wypadek drogowy. Zażądał zapłaty kaucji, dzięki której syn nie trafi do więzienia. Kobieta przekazała nieznajomemu mężczyźnie 25 tysięcy zł, które chwilę wcześniej wypłaciła z banku. Dlatego apelujemy! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni nieznajomy, bądź osoba podająca się za krewnego lub policjanta i poprosi o pieniądze!

Alarmujemy! Złodzieje są coraz bardziej zuchwali. Nie mają żadnych skrupułów. Ich ofiary to osoby starsze, samotne, schorowane, często tęskniące za kontaktem z bliskimi.

Dzisiaj tuż po 11.00, 78-letnia mieszkanka ul. Grunwaldzkiej odebrała telefon od nieznajomego, który podawał się za policjanta. Oszust wmówił seniorce, że jej syn spowodował wypadek drogowy. Po chwili do rozmowy włączył się wspólnik oszusta, który przez telefon podawał się za syna bielszczanki. Mężczyzna lamentował o pomoc, prosząc o pieniądze na zapłatę kaucji. Oszuści nakłonili kobietę, by podała im numer telefonu komórkowego, a następnie postępowała zgodnie z ich instrukcjami. Bielszczanka wypłaciła z banku pieniądze w kwocie 25 tysięcy zł, które następnie przekazała na ulicy nieznajomemu mężczyźnie.

W podobny sposób oszuści usiłowali wyłudzić pieniądze od trójki innych seniorów. Na szczęście ich ofiary wykazały się rozwagą i w porę zorientowały się, że mają do czynienia z naciągaczami.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta.

Apelujemy do Państwa! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni nieznajomy, bądź też osoba podająca się za krewnego i poprosi o pilną pożyczkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej.

Apelujemy o ostrożność!
Każdy, kto zetknie się z takim sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numer: 997 lub 112. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie policji przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności.
Jednocześnie apelujemy do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.

Pamiętaj!

  • będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki,
  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj,
  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,
  • jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów - każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty,
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące,
  • mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.

Stosując się do tych rad, Wasi bliscy znacznie zmniejszą możliwość stania się ofiarą przestępców!