Apelujemy o rozwagę na drodze! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Wiadomości

Apelujemy o rozwagę na drodze!

Data publikacji 24.10.2017

Jesień to trudny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu. Niestety, wielu kierowców o tym zapomina. Tylko wczoraj na bielskich drogach doszło do dwóch groźnych w skutkach potrąceń pieszych. Odnotowano blisko 30 drobnych stłuczek. Dlatego apelujemy o rozwagę i zdrowy rozsądek. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii.

Oba wypadki wydarzyły się na oznakowanych przejściach dla pieszych. Do pierwszego z nich doszło nad ranem w Bielsku-Białej na ul. Warszawskiej. 23-letni kierujący BMW potrącił przechodzącego przez przejście 36-letniego obywatela Ukrainy. Pieszy doznał urazu nogi. Trafił do szpitala. Do kolejnego wypadku doszło tuż po 18.00 w Bielsku-Białej na ul. Stojałowskiego, gdzie 70-letni kierujący oplem potrącił 68-letniego bielszczanina. Pieszy doznał poważnych obrażeń ciała. Przewieziono go do szpitala. Okoliczności, w jakich doszło do tych zdarzeń wyjaśniają policjanci z drogówki.

Apelujemy o ostrożność!

Panująca aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne. Bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Dlatego kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Jezdnie mogą być już w niektórych miejscach przymrożone, a w związku z tym śliskie. W takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi czy zalegającym błotem wydłuża drogę hamowania pojazdu. W skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, czy wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze - zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Okres ten jest również niebezpieczny dla kierujących motocyklami. Niekorzystne warunki atmosferyczne wpływają na zmniejszenie przyczepności opon do asfaltu i nawet z pozoru niegroźny upadek przy próbie gwałtownego hamowania może skończyć się tragicznie.

Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu, śniegu, czy podczas przymrozków nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!

Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).

Dodatkowym utrudnieniem w tym okresie, nie tylko dla kierowców, jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację, o czym warto również pamiętać poruszając się po drogach.