Wiadomości

Uwaga na pieszych!

Data publikacji 29.11.2016

Do czterech wypadków, w których ranni zostali piesi doszło w ostatnich dniach na bielskich drogach. Do większości z potrąceń doszło na oznakowanych przejściach. Dlatego pieszych prosimy o ostrożność oraz noszenie elementów odblaskowych w porze wieczorowo - nocnej – także w obszarze zabudowanym! Pamiętajmy, że na śliskiej nawierzchni znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdu i nagłe wtargnięcie na jezdnię może zakończyć się tragicznie.

Dzisiaj tuż przed 7.00 w Bielsku-Białej przy ul. Cieszyńskiej, w okolicy skrzyżowania z ul. Regera, 37-letni kierujący fiatem punto, potrącił na oznakowanym przejściu 22-letnią bielszczankę. Piesza doznała obrażeń ciała i trafiła do szpitala. Za rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowca stracił prawo jazdy.

Wczoraj około 17.40 w Bielsku-Białej na ul. Listopadowej, 31-letnia kierująca fiatem uno, na oznakowanym przejściu dla pieszych potrąciła 29-letnią bielszczankę, która doznała złamania nogi. Do potrącenia pieszego doszło wczoraj także poza przejściem dla pieszych. Około 5.40 w Bielsku-Białej na ul. Wyzwolenia, 43-letnia kierująca peugeotem potrąciła 56-letnia bielszczanina. Pieszy, który miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu, doznał urazu nogi.

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w sobotę wieczorem (26.11.). Około 18.00 w Bielsku-Białej na ul. Michałowicza, w rejonie skrzyżowania z ul. Kamińskiego, 72-letni kierowca opla corsy potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych, 1,5 roczne dziecko, które 27-letnia matka przewoziła w wózku. Dziewczynka została przewieziona do szpitala pediatrycznego. Na szczęście nie odniosła poważniejszych obrażeń ciała. Kierowca tłumaczył się, że miał ograniczoną widoczność, bo jechał z zaparowanymi szybami. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.

Kierowców prosimy o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych! Przypominamy o konieczności właściwego przygotowania pojazdu przed ruszeniem w drogę. Szczególnie w okresie jesieni i zimy, gdy auta pokryte są często śniegiem i lodem. Z zapisów art. 66 kodeksu ruchu drogowego wynika obowiązek takiego utrzymania auta, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Dotyczy to także samochodów, które wiozą na dachu czapę śniegu lub mają ograniczoną widoczność z powodu zamrożonej szyby. Poruszanie się takimi pojazdami to wykroczenie, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Apel o rozwagę kierujemy także do pieszych. Zanim zdecydujemy się na przekroczenie jezdni dokładnie upewnijmy się, że nie nadjeżdża pojazd i możemy bezpiecznie przejść. Pamiętajmy, że na śliskiej nawierzchni znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdu i nagłe wtargnięcie na jezdnię – nawet na pasach – może zakończyć się poważnymi obrażeniami.

Jedną z przyczyn licznych wypadków drogowych jesienią i zimą, kiedy szybko zapada zmrok jest brak odpowiedniej widoczności pieszych w porze wieczorowo-nocnej. Dlatego starajmy się stosować elementy odblaskowe na wierzchniej odzieży – nie tylko na obszarze niezabudowanym, gdzie jest to obowiązkiem, ale także w terenie zabudowanym - w miejscach nieoświetlonych. W szczególności dotyczy to pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, a więc tych wszystkich, którzy ze względu na brak ochrony nie mają szans podczas zderzenia z jadącym z większą prędkością samochodem. Ciemne ubrania, pozbawione elementów odblaskowych oraz brak oświetlenia jednośladów może doprowadzić do tragedii. Biorąc pod uwagę obecnie panującą aurę (deszcz, śnieg, mokra, a czasem zmrożona nawierzchnia jezdni, długie mroczne poranki i wieczory) oraz znacznie zmniejszoną widoczność pieszego na drodze, zaleca się pieszym noszenie odblasków również w obszarze zabudowanym. Jest to konieczność wynikająca ze zdrowego rozsądku!

Powrót na górę strony