Wiadomości

Rozpoczęto konsultacje w sprawie map zagrożeń

Data publikacji 05.02.2016

Stworzenie mapy zagrożeń bezpieczeństwa opartej na wiedzy i doświadczeniu służb, a zarazem uwzględniającej oczekiwania społeczne - to zagadnienie, które było tematem debaty w bielskim magistracie podczas posiedzenia komisji do spraw praworządności i bezpieczeństwa. Wnioski płynące ze spotkania posłużą diagnozowaniu zagrożeń i skuteczniejszej walce z przestępczością.

W Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej odbyły się pierwsze konsultacje społeczne poświęcone zapowiedzianej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji budowie „Mapy bezpieczeństwa i porządku publicznego”. Projekt zakłada zgromadzenie i poddanie analizie wszelkiego rodzaju informacji, mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców regionu. W procesie tworzenia mapy zagrożeń obok instytucji, mediów oraz sygnałów społecznych, niebagatelną rolę odgrywa również Policja. Do udziału w konsultacjach zaproszeni zostali bielscy radni oraz przedstawiciele służb mundurowych. Bezpieczeństwo oraz porządek publiczny były tematem przewodnim spotkania. Komendant Miejski Policji w Bielsku-Białej insp. Dariusz Matusiak podkreślił, iż ifunkcjonowanie map zagrożeń zakłada, że każdy obywatel będzie miał do nich nieograniczony dostęp oraz będzie mógł wpływać na ich tworzenie. Każda mapa musi bowiem odzwierciedlać zagrożenia już dostrzeżone i zarejestrowane na przełomie określonego czasu przez służby uczestniczące w likwidacji zagrożeń, ale również obywateli - społeczność lokalną. Mapa powinna również zawierać prognozy zagrożeń, które mogą wystąpić także w związku z organizacją różnorodnych wydarzeń. Jednocześnie powinna zawierać charakterystykę przestrzeni publicznej wyrażoną, poza danymi statystycznymi, wynikami badań opinii społecznej, ale także, co szczególnie ważne, wnioskami z debat i konsultacji społecznych.

Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej mł.insp. Krzysztof Gałuszka przedstawił analizę stanu zagrożenia za ubiegły roku, a także przybliżył ideę stworzenia map oraz główne założenia programu.

Po oficjalnych prezentacjach nadszedł czas na otwartą dyskusję. Każdy z biorących udział w spotkaniu gości miał możliwość zaprezentowania własnych uwag i spostrzeżeń. Wszystkie wnioski zostały odnotowane. Informacje, spostrzeżenia oraz wnioski płynące z analizy ankiety przygotowanej przez wydział prewencji, posłużą opracowaniu map zagrożeń dla Bielska-Białej i powiatu bielskiego, czyli swoistego kompendium wiedzy na temat bezpieczeństwa w naszym regionie.

  • Konsultacje w sprawie map zagrożeń
  • Konsultacje w sprawie map zagrożeń
  • Konsultacje w sprawie map zagrożeń
  • Konsultacje w sprawie map zagrożeń
  • Konsultacje w sprawie map zagrożeń
  • Konsultacje w sprawie map zagrożeń
  • Konsultacje w sprawie map zagrożeń
  • Konsultacje w sprawie map zagrożeń

Film Konsultacje w sprawie map zagrożeń

Pobierz plik Konsultacje w sprawie map zagrożeń (format mp4 - rozmiar 11.81 MB)

Powrót na górę strony