Wiadomości

Babcia do wnuczka: „Przyjdź, będę na ciebie czekała z Policją”

Data publikacji 17.09.2015

Wyjątkową rozwagą wykazała się 85-letnia bielszczanka, do której zadzwonił wczoraj fałszywy wnuczek i poprosił o pożyczkę 10 tys. zł. Kobieta poprosiła o pomoc swoją sąsiadkę i kiedy oszust po raz kolejny zadzwonił twierdząc, że zaraz przyjdzie po pieniądze, usłyszał w słuchawce, że czeka już na niego Policja.

Apelujemy do Państwa o ostrożność! Nadal przyjmujemy liczne zgłoszenia o oszustach, którzy podszywając się pod krewnych usiłują wyłudzić pieniądze od starszych osób. Wczoraj oszust zadzwonił do 85-letniej mieszkanki bielskiej ul. Poprzecznej. Zwrócił się do seniorki słowami: „Cześć babciu, nie poznajesz mnie...?”. Zrobił to celowo, aby kobieta sama musiała się domyślać z kim rozmawia. Oznajmił, że jest w Cieszynie i właśnie załatwia jakąś sprawę, na którą pilnie potrzebuje gotówki. Poprosił o pożyczkę 10 tys. zł. Po pieniądze jak zwykle miał przyjść jego dobry znajomy. Po jakimś czasie oszust ponownie zadzwonił, ponaglając kobietę i prosząc o szybkie przekazanie gotówki. W międzyczasie seniorka zdążyła się już skontaktować ze swoją sąsiadką, której zrelacjonowała przebieg poprzedniej rozmowy. Obie kobiety dobrze wiedziały, że mają do czynienia z naciągaczem. Kiedy oszust usłyszał w słuchawce, że może przyjść, bo w mieszkaniu już czeka na niego Policja, natychmiast się rozłączył.

Dlatego osoby starsze prosimy o ostrożność, czujność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do osób, które dzwonią w sprawie w sprawie pożyczek lub przekazania pieniędzy. Prosimy o dokładnie sprawdzenie wiarygodności dzwoniącej osoby.

Oszuści niedawno zmodyfikowali metodę swojego działania. Tak, jak na początku dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą, podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. „wnuczka”. W rzeczywistości są przestępcami nie mającymi nic wspólnego z Policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Dlatego też należy upewnić się, czy osoba, która podaje się za policjanta lub członka rodziny, jest nim w rzeczywistości. Przerwijmy połączenie nawet gdy rozmówca nam tego zabrania. Warto również porozmawiać o całej sytuacji z zaufanymi sąsiadami lub znajomymi. Nigdy nie przekazujmy również żadnych pieniędzy pośrednikom, osobom nieznanym, a którzy działają w imieniu rzekomo potrzebującego pomocy krewnego. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że ktoś chce nas oszukać należy skontaktować się z najbliższą jednostką Policji, osobiście lub telefonicznie pod nr 997 lub 112.

Do dzieci i młodzieży apelujemy o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.

Pamiętaj!

  • będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki,

  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj,

  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,

  • jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,

  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów - każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty,

  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące,

  • mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu trudno dostępnym,

  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.

Stosując się do tych rad, Wasi bliscy znacznie zmniejszą możliwość stania się ofiarą przestępców!

 

Powrót na górę strony