Bezpieczeństwo pieszych

Akcja bielskiej drogówki „Bezpieczni jesienią”

Wczoraj wieczorem policjanci drogówki bielskiej komendy przeprowadzili działania pod hasłem „Bezpieczni jesienią”. Celem tej akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim podniesienie świadomości pieszych i rowerzystów, jak ważne są odblaski podczas poruszania się drogami po zmierzchu.

Wspólny patrol policjantów z drogówki, wspierany przez dziennikarzy Radia Bielsko, Bielskich Dróg oraz Bartosza Ciopińskiego, zajmującego się na co dzień promocją ekologicznej jazdy, czyli „eco-drivingu”, pojawił się wczoraj wieczorem na bielskiej ul. Bystrzańskiej. W czasie kontroli piesi i rowerzyści otrzymywali odblaski. Relacja z akcji przekazywana była „na żywo” na antenie radia.

Optymizmem napawa, że świadomość stosowania odblasków jest coraz większa. Zarówno piesi, rowerzyści jak i motorowerzyści, czyli tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, przestrzegają przepisów w tym zakresie. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego z odległości około 30 - 40 metrów. Natomiast pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów.

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W czasie akcji policjanci zachęcali pieszych do noszenia elementów odblaskowych także w obszarze zabudowanym - nawet tam, gdzie nie jest to wymagane przepisami. Niewielki gadżet w postaci opaski odblaskowej na nieoświetlonej drodze, może uratować życie. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Od początku roku na bielskich drogach doszło do 80 zdarzeń z udziałem pieszych, w których 30 osób zostało rannych, a 3 osoby poniosły śmierć. Podobne działania mundurowi będą prowadzić przez całą jesień i zimę. W okresie tym dni są coraz krótsze, szybko zapada zmrok, na drogach jest ślisko, a przez to dochodzi do większej ilości wypadków z udziałem pieszych.

Ładowanie odtwarzacza...